10 najciekawych miejsc & wydarzeń w Manchesterze (UK) w 2014!

Często myśląc o nauce angielskiego w Anglii myślimy: Londyn, Brighton, Devon i to wszystko… Ciekawą destynacją może być również Manchester liczący około 500 000 mieszkańców malowniczo położony w górach Penińskich nad rzeką Irwell.

Manchester

Manchester – widok na miasto

Manchester to jedno z większych i bardziej znanych na arenie międzynarodowej miast w Wielkiej Brytanii. Toczy się tutaj życie kulturalne, jak również rozwija nauka. W mieście znajdują się stacje telewizyjne, obserwatorium Jodrell Bank, jak również lotnisko, port. Manchester to także siedziba słynnego klubu piłkarskiego, jak i mała ojczyzna gwiazd estrady takich jak Oasis, Bee Gees czy Simply Red,  a także The Halle Orchestra.

Zabytkowy ratusz, Manchester

Ratusz, Manchester

“Udając się do Manchesteru warto odwiedzić dostępne kina, galerie, muzea czy Contract Theatre.  Historia to nie wszystko, miasto tętni życiem nocnym, klubowymi imprezami oraz nie brakuje w nim sklepów” podaje Marzena Mace ze szkoły Communicate School of English. King Street to najpopularniejsza arteria handlowa w mieście. Znajdują się tutaj butiki, ekskluzywne sklepy, domy handlowe, jak również kawiarnie, restauracje. To częsty cel wypadów na shopping weekendowy. W samym sercu miasta można zaliczyć szaleństwo zakupowe.

Do jednych z ciekawszych miejsc w Manchesterze należy Beetham Tower. Jest to najwyższy z wieżowców w całej Wielkiej Brytanii (nie licząc wieżowców londyńskich). Budowa Beetham Tower została zakończona w 2006 roku, w którym to budynku zlokalizowano hotel Hilton. Imponująca wysokość budynku 48 pięter i 171 m wysokości daje mu palmę pierwszeństwa w wyjątkowości tegoż miejsca na mapie Manchesteru.
Prócz zabytków i miejsc godnych odwiedzenia na uwagę zasługują coroczne wydarzenia miejskie. Do takich należy między innymi Manchester Beer & Cider Festival. Poza kosztowaniem piwa i cydru impreza oferuje szereg atrakcji. W 2014 roku odbyła się od 22 do 25 stycznia w Centrum Kolarskim. W festiwalu wzięło udział ponad 350 piw lokalnych. Tradycja festiwalu powstała w latach 90tych. Poza festiwalem styczniowym również w Narodowym Centrum Kolarskim odbywa się Letni Festiwal Piw. W tym roku początek festiwalu planowany jest na 22 sierpnia, zaś koniec na 24 sierpnia. Organizatorzy przygotowują zarówno bogaty wybór piw, cydru, jak również atrakcji, rozrywki.
Wrześniowy festiwal jedzenia i picia w Manchesterze to kolejna z propozycji i wydarzeń 2014 roku. Festiwal ten jest największym w Wielkiej Brytanii tego typu wydarzeniem. Planowany między 18 a 29 września 2014 roku festiwal ma przyciągnąć fanów jedzenia lokalnego i picia. Szereg atrakcji jakie są przewidziane zachęca do przybycia iw zięcia udziału w takim wydarzeniu. Festiwal zapewnia dostęp do pyszności jak też wykładów, warsztatów żywieniowych dla dzieci i dorosłych. Podczas imprezy spotkać można szefów kuchni słynnych z telewizji i nie tylko jak Jamie Oliver, Gordon Ramsay czy Hugh Fearnley-Whittingstall.

Manchester pozwala każdemu znaleźć coś dla siebie. Dla wielbicieli zabytków architektury idealnym celem zwiedzania miasta będzie Katedra gotycka pochodząca z XV wieku. Znajduje się ona w centrum miasta przy jednej z głównych arterii Deansgate. Atrakcją katedry jest też centrum multimedialne, zaś samej Deansgate nieopodal połozony dworzec Victoria Station. Piękna zabudowa rozpościera się na całą dzielnicę Castefield w wiktoriańskim stylu.
Na spragnionych eksponatów muzealnych w Manchesterze czeka Museum of Science and Industry. Atrakcją muzeum jest najstarsza stacja kolejowa świata oraz szereg eksponatów zajmujących aż 3 ha powierzchni wystawienniczej. Sam budynek muzeum zasługuje na uwagę, bowiem urzeka piękną zabudową, suto zdobioną o precyzyjnej symetrii i charakterystycznych wieżyczkach. Eksponaty muzeum zajmują piętnaście stałych ekspozycji rozłożonych na czterech piętrach, zgromadzono tutaj wiele okazów z całego świata z wielu dziedzin nauki. Prócz ekspozycji stałych muzeum co roku gości ekspozycje okresowe, bardzo często interaktywne co sprzyja młodszej widowni.
Jedną z atrakcji Manchesteru dla Polaków jest kościół Miłosierdzia Bożego pochodzący z 1873 roku. Wybudowany w stylu gotyku jako kaplica Walijskich Metodystów o wymiarach 20m na 14 m z 28 metrową wieżą. W polskich rękach kościół znajduje się od 1958 roku i jest to pierwsza świątynia na obczyźnie po II wojnie światowej. Kościół przeszedł szereg modyfikacji architektonicznych, jednak to nie jego wygląd jest wyjątkowy a samo miejsce, które skupia Polaków i jest centrum wydarzeń katolickiej Polonii. Prócz faktu, iż jest domem modlitwy, jest też skarbnicą polskiej tradycji i pamiątek.

Interesującym miejscem Manchesteru może okazać się więzienie wraz z wieżą strażniczą powstałe w 1868 roku. Obiekt był przeznaczony na tysiąc więźniów, a wieża o wysokości 71 metrów miała być idealnym punktem obserwacyjnym. Więzienie posiada plan gwiazdy z 9 skrzydłami. Od 1990 roku więzienie przeszło gruntowną modernizację i dziś uchodzi za najlepiej zabezpieczone w Anglii mieszcząc ponad 1200 więźniów.
Dla milusińskich Manchester jest wyjątkowo przyjazny, oferuje szereg sal zabaw i placów zabaw oraz ekspozycje muzealne, ale przede wszystkim wartym zobaczenia miejscem jest Legoland Discovery Centre Manchester. Ulokowane na przedmieściach jest doskonałym parkiem rozrywki o charakterze edukacyjnym dla maluchów między 3 a 10 rokiem życia. Park tematyczny z klocków Lego powstał w 2010 roku i wciąż przyciąga wielu turystów. Park ten jest całkowicie typu indoor, zapewnia warsztaty i zabawę klockami bez ekstremalnych przejażdżek karuzelami itp.

Manchester United

Najpopularniejszy klub – Manchester United

Godnym polecenia miejscem w Manchesterze jest Old Trafford. To gratka nie tylko dla fanów footballu i klubu Manchester United. Jest to siedziba jednej z najstarszych drużyn piłkarskich, stadion Czerwonych Diabłów uchodzi za największy tego typu obiekt na terenie Wielkiej Brytanii. Powstał w 1910 roku. Obecnie powierzchnia boiska ma 106 m długości i 65 m szerokości. Widownia mieści 76000 widzów, a na terenie Old Traford znajdują się również muzeum, sklep z pamiątkami oraz tzw. Red Cafe – restauracja kibiców Czerwonych Diabłów.

logo Communicate school.co.uk
Artykuł przygotowany z pomocą szkoły językowej Communicate School w Manchesterze gdzie można uczyć się języka angielskiego. Polecamy również Facebook szkoły.

Przykłądowy kurs angielskiego w Anglii,

Przykłądowy kurs angielskiego w Anglii, Manchester

A wy byliście w Manchesterze? Kto był turystycznie a kto na kursie angielskiego? Napiszcie w komentarzach:)

2 thoughts on “10 najciekawych miejsc & wydarzeń w Manchesterze (UK) w 2014!

  1. Ja byłem w Manchesterze i pierwsze co wylądowałem to pojechałem od razu na stadion Manchesteru United zwiedzanie reszty było na 2 planie :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>