Angielski – wciąż Najważniejszy w Biznesie, 2014!

Angielski staje sie coraz jeszcze ważniejszym językiem w międzynarodowym świecie biznesu – wg. nowych badań magazynu Forbes.com, które przeprowadzono w 2014 roku. Każdy zapyta z co z Chinami, gdzie rosnąca szybko liczba ludności jak i cała gospodarka? Czy Mandaryński nie będzie ważniejszym językim niż Angielski? Forbes zdecydowanie twierdzi, że NIE.Język Angielski wciąż będzie dominował i stopniowo zyskiwał popularność nawet w Azji a wszystko to z powodu rosnącej współpracy UE/Ameryki z Azją. Chcąc importować/eksportować na rynku międzynarodowym bez Angielskiego nie ma już co myśleć. Dodatkowo warto znać inny język obcy ale dobra znajomość w piśmie i mowie języka angielskiego jest nieoceniona i wszędzie wymagana.

Angielski w Biznesie 2014

Angielski w Biznesie 2014

Inny ciekawy raport od British Council potwierdza tezę, ze do roku 2020 ponad 2 mld osób na całym świecie będzie znało/uczyło się/posługiowało językiem angielskim – w pracy/domu. Badania to odbyło się na grupie 1.5 mln osób przeprowadzone za pomocą testów online w 50 państwach.

A co z innymi językami? Jak idzie nauka języka kolejnego?

Magazyn National Journal podaje, że tylko 10% Amerykanów potrafi mówić w innym obcym języku niż Angielski (i jest to w większości Hiszpański i…Polski) – porównując to do 55% osób w UE, które potrafią w stopniu komunikatywnym posługiwać się drugim językiem obcym (i jest to głównie: Niemiecki, Hiszpański, Francuski i Włoski). Zdolność do posługiwania się drugim lub trzecim językiem jest obecnie bardzo ważna w świecie międzynarodowego biznesu gdzie łączą się różne kultury jak i języki. Wielu top managerów biegle posługuje się dwoma językami obcymi a mimo to wciąż uczy się 1-2 kolejnych.

Bez względu na to, że Chiński, Arabski, Hiszpański, Niemiecki są bardzo popularne i ważne (ciągle zyskując na znaczeniu) to język Angielski wciąż w 2014 roku i prawdopodobnie w latach kolejnych będzie najważniejszym językiem dla biznesu czy to w EU czy w Ameryce czy Azji. Ciekawostką jest, że nawet w Chinach obecnie więcej osób uczy się Angielskiego niż w pozostałych państwach razem wziętech! W “Państwe Środka” uczy już około 100,000 nauczycieli języka Angielskiego.

Bez języka Angielskiego pracy nie znajdziemy....

Bez języka Angielskiego pracy nie znajdziemy….

Poniżej kilka ciekawostek na temat nauki angielskiego:

 • Kobiety mówią lepiej po Angielsku niż mężczyźni
 • Branże międzynarodowe częściej używają angielskiego niż rynki lokalne
 • Najlepsi w Angielskim są Europejczycy (Skandynawowie, Polacy, Niemcy), Azjaci szybko się uczą (szczególnie w Chinach i Indiach) a najgorzej z Angielskim jest w Ameryce Łacińskiej.
 • Im wcześniej zaczniemy przygodę z językiem tym szybciej i na dłużej będą widoczne efekty

Języka biznesowego można nauczyć się m.in na:

 • Specjalistycznych tematycznych kursach w Polsce
 • Specjalistycznych tematycznych kursach za granicą (Londyn, Nowy Jork, Malta, Ottawa)
 • Czytając branżowe magazyny i blogi
 • Oglądając BBC, Bloomberg czy CNN

Przeczytaj również artykuł  “Angielski w Biznesie na Malcie”, gdzie poruszyłem temat zarówno nauki języka jak i wypoczynku na słonecznej wyspie. Kolejnym ciekawym artykułem może być “Poradnikowy Artykuł o kursach angielskiego za granicą”. Zapraszam!

 

2 thoughts on “Angielski – wciąż Najważniejszy w Biznesie, 2014!

 1. Ja dzukam szkolenia angielski w biznesie w Warszawie. Jak ktoś może coć polecić to bardzo będę wdzięczna. Proszę o info w komentarzach albo na maila majka22@onet.eu
  Dziękuje
  Maja

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>