Jak efektywnie nauczyć się Angielskiego – 5 porad

Nauka języków staje się coraz bardziej popularna w każdej grupie wiekowej (dziecie, młodzież, dorośli i seniorzy) Polaków i bez względu na zamieszkanie (wieś, miasteczko, metropolia). Powodami takiego stanu rzeczy są m.in. większa świadomość na temat potrzeby znajoności języka zarówno w szkole, pracy czy podczas zagranicznych podróży (w których zakochaliśmy się w ostatnich latach i podróżujemy coraz częściej zarówno prywatnie jak i służbowo). W ostatnich latach głównym stymulantem nauki jest rozwój nowych technologii czyli nauka via skype, poprzez aplikacje mobilne, z filmów na YouTube czy w tzw. wirtulanych szkołach. Wszystko to likwiduje barierę związaną z miejscem zamieszkania, brakiem czasu i pieniędzy.  Imponują nam osoby biegle mówiące po angielsku, znające wiele specjalistycznych słówek i znających perfekcyjny akcent (brytyjski czy amerykański). Wielu z nich to rodowici Polacy, którzy po wielu latach nauki i testowaniu przeróżnych form nauki wkońcu wybrali te najlepsze dla nich.

aplikacje do nauki angielskiegoJak więc efektywnie podszkolić angielski? Poniżej 10 super porad:

  1.   Zrób swój indywidualny plan nauki– tak zwykły prosty plan tzn. co chcesz osiągnąć, w jakim okresie i ile czasu/pieniędzy chcesz na to przeznaczyć. Rozpisz wszystko i zacznij powoli realiować plan. Na początku napewno będzie trudno realizować plan ale początki zawsze są trudne.
  2.    Wypróbuj różne metody nauki – każdy z nas inaczej przyswaja wiedzę, innymi zmysłami, partiami i okresami w życiu. Jedni uczą się lepiej w młodszym wieku a inny w starszym. Pora dnia także ma znaczenie tak więc warto porównać jakość nauki rano i wieczorem.
  3.   Ucz się łącząc hobby z nauką – postaraj się połączyć naukę z Twoimi zainterowaniami tzn. jeśli Twoim hobby jest muzyka to ucz się tłumacząc teksty, jeśli literatura fantastyczna to czytaj anglojęzyczne książki w tej tematyce. Jeśli interesujesz się polityką to czytaj prasę zagraniczną itd. Taka nauka będzie dużo łatwiejsza i efektywniejsza a co najważniejsze będzie połączona z tym co lubimy robić tak więc dużo bardziej wciągająca i interesująca.

Duży słownik angielsko – polski” PONS4.   Aplikacje mobilne – mając telefon + praktycznie ciągły nielimitowany dostęp do internetu powinniśmy spróbować apikacji, które w wielu wypadkach są darmowe. Popularne aplikacje do nauki języków to m.in. Anky, Memeris, Dualingo czy e-fiszki. Wybór jest ogromny zarówno na platfromę iOS jak i Androida. Mogą być to proste aplikacje do nauki słówek jak i całe programy, które będą etapami pomagać nam doskonalić naukę angielskiego. Darmowe zwykłe są w wersjach podstawowych  a aplikacje płatne mają dużo więcej opcji i nie wyświetlają irytujacych reklam. Więcej i Apple store i Google Play. Po więcej info kliknij tutaj

5.  Gry – wszystkie, zawsze i z każdym. Zarówno gry na PC jak i gry na komórkę i te papierowa są polecaną formą nauki dla każdego.  Najważniejsze, że tu także łączymy przyjemne z pożytecznym tzn. uczymy się grając a nauka w trakcie odpoczynku i wykonywania przyjemnych zabaw jest zawsze najefektywniejsza. Gry na komórkę, tableta, komputer, planszowe…wybór jest więc ogromny!

6. Filmy – kto nie lubi oglądać filmów czy to w kinie czy na Youtube czy tradycyjnie w domu. Filmy obcojęzyczne są najlepszą metodą nauki slangu, lokalnego słownictwa i akcentu gdyż osłuchamy się prawdziwego języka angielskiego czy amerykańskiego. Ważne w filmach jest także to, że przez czas filmu czyli 1-2 godz. jesteśmy skupieni wyłącznie na oglądaniu i nasz mózg skupia się wyłącznie na nauce w sposób podświadomy gdyż nie myślimy o nauce języka a ona sama przychodzi dość spontanicznie. Lubisz seriale? Kto nie szlifował podstaw angielskiego podczas oglądania Friends’ów?

Angieski, najpopularniejszy w 2014

.   7. Skype – przełom i rewolucja w nauczaniu w 2016roku. Poprzez darmowy komunikator możemy łączyć się z każdą osobą na świecie i rozmawiać zupełnie za darmo. Firmy jak np. Preply wykorzystują komunikator Skype jako główne narzędzie do łączenia kursanta z lektorem. Tzw. korepetycje online czy kursy przez Skype robią obecnie furorę m.in. ze względu na cenę, jakość połaczeń, mobilność, komfort nauki i cenę! Nauka online czyli przez skype jest tańsza niż typowe zajęcia w szkole. W 2016 roku powstała także ciekawa firma – FluentBe, który zamierza oferować tzw. wirtualną szkołę językową czyli grupowe kursy online za pośrednictwem właśnie skype. Generalnie ceny zajęć przez skype są nawet 50% tańsze niż tradycyjne kursy w szkole a co najważniejsze komfort nauki z domu o dowolnej porze jest tutaj największą zaletą! Po więcej info kliknij tutaj      

8. Fiszki – czyli papierowe lub mobilne gry, układanki pomocne w nauce języków obcych. Są to np. proste karteczki, które można umieścić w różnych miejscach w mieszkaniu i za ich pomocą uczyć się głównie słówek gdyż właśnie w nauce słownictwa będą fiszki najbardziej pomocne.

9. Work & Travel – opcja dla osób chcących połączyć naukę z pracą i z wypoczynkiem oczywiście. Są to zwykle 3-6-12 miesięczne wyjazdy do USA/Kanady/Angli/Australii gdzie praca zwykle na ½ etatu połączona jest z nauką języka (na kursie, w szkole czy poprostu będąc na miejscu za granicą). Dużą zaletą jest też fakt, że wiele firm organizuje pełne pakiety work & travel tak więc wszystko mamy załatwione przez pośredników łącznie  z biletem lotniczym. Wyjazdy takie to popularna forma spędzenia wakacji przez studentów, którzy moga dorobić jak  i podszkolić swój angielskiego w praktycznych sytuacjach gdyż zagranicą.

10.   Kursy językowe za granicą – forma wyjazdów podobna jak work & travel lecz są to wyjazdy wyłącznie nastawione na naukę języka i zwiedzanie gdzie nie ma mowy o pracy zarobkowej. Popularne destynacje to Malta (St. Paul’s Bay i St. Julian’s), Anglia (Londyn, Brighton), USA (Nowy Jork, Boston, Miami), Kanada (Ottawa, Toronto, Vancouver). Największa firma w Polsce oferująca wyjazdy językowe za granice to Sprachcaffe. Po więcej info kliknij tutaj

Grupa 5 kursantów zwiedza Londyn po zajęciach w szkole, Londyn 2014Powyższa lista powinna być pomocna  w nauce angielskiego zarówno dla osób początkujących jak i tych już bardziej zaawansowanych. Jeśli to możliwe to warto zrobić sobie plan nauki i starać się go egzekfować dzień po dniu. Po kilku miesiącach podsumowanie warto zrobić i jeśli dana metoda nauki jest nie efektywna to spróbować innej gdyż każdy uczy się inaczej i jedna metoda może byc bardziej efektywna a inna mniej. Złotego środka niestety w nauce angielskiego ani innego języka nie ma i każdy musi sam zobaczyć jak / kiedy / jakimi metodami nauka będzie najefektywniejsza i najprzyjemniejsza bo to też bardzo ważne. Powodzenia w nauce!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>