Najciekawszy projekt „w 80 blogów dookoła świata”

Zacznijmy podróż w 80 blogów dookoła świata

Dzięki Internetowi nie trzeba odbywać męczących i dalekich podróży by zwiedzić jakiś kraj, zabytek, poznać bliżej kulturę narodową, a nawet nauczyć się języka obcego. To istna kopalnia wiedzy ale i publikacji do poczytania. Idealne na wieczór, jak i do porannej kawy. W dużej mierze pomagają w tym blogerzy, którzy opisują własne doświadczenia, dzielą się swoją wiedzą praktyczną, zamieszczają filmy i fotografie. Fanów blogów nie brakuje w sieci. Czytając blogi wielotematyczne można poszerzyć swoją wiedzę, jak również zainspirować się do podróży, nauki języka, zgłębienia wybranych tematów poruszanych przez blogerów itp.

Większość blogów pisana jest w bardzo swobodny sposób, przystępnym językiem, opisując życie codzienne, zarazem przemycając w ten sposób, bardzo niewinnie szereg istotnych informacji, jakie zapadają czytelnikowi w pamięć. Dowodem na moc bloga stało się coraz bardziej popularne zjawisko lokowania produktów i promocji poprzez blogi recenzujące i nie tylko. Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie blogami ta forma literacka sprawdza się również jako pomoc w nauce języka. Z uwagi na powszechną dostępność do blogów online tak polskojęzycznych jak i wielojęzycznych i głównie obcojęzycznych, w tym anglojęzycznych można bez wahania stwierdzić, iż blogi internetowe to okno na świat. Pozwalają bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów zapewnić rozrywkę jak również czerpać z cudzych doświadczeń i pomysłów. Nie rzadko są cenną pomocą dydaktyczną w poznaniu żywego języka, takiego jakim jest, również ten potoczny, gwarowy, slang, nie tylko język uczony na kursie językowym. Wiele blogów piszą ludzie młodzi, którzy wyjechali z kraju na studia, czy kontrakt, opisują oni zarówno wady jak i zalety emigracji, przedstawiają dany kraj oczami imigranta, opisują przywary narodowe kraju w którym przebywają, proces asymilacji jak również obalają stereotypy.

Jednym z największych projektów powstałych w ostatnich latach, doceniających wartości i zalety płynące z blogów pisanych zarówno przez pasjonatów, specjalistów jak i zwykłych ludzi chcących podzielić się swoimi refleksjami, skupić wokół swej osoby pewną społeczność, być może międzynarodową jest projekt blogerów językowo – kulturowych. To zupełnie coś nowego i innego na rynku. Początki projektu sięgają 2013 roku (wrzesień).

Początkowo projekt blogów językowych i kulturowych bazował na Facebooku w celu zrzeszenia Polskich blogerów z całego świata, których łączył temat ich publikacji. Tematem tym była kultura i język kraju, krajów zamieszkania, nauki, pobytu czy pracy. Do projektu przystępować zaczęło coraz więcej osób mieszkających poza Polską, piszących blogi poświęcone nauce języka, ciekawostkom językowym, odmienności kulturowej. W ramach projektu publikowane są informacje pochodzące z rozmaitych blogów, jak również wpisy opisujące szereg akcji dedykowanych szerszemu gronu odbiorców. Projekt blogerów kulturowych dostępny jest w dalszym ciągu na portalu społecznościowym Facebook, ale i dorobił się własnego bloga – witryny publikującej nowości tak dotyczące projektu, jak i prezentujące nowych blogerów, nowe wpisy, akcje. Tym samym projekt ten stał się popularyzacyjnym i pionierskim w swej dziedzinie. Otwartość projektu sprawia, że jeżeli jesteś blogerem i chciałbyś dołączyć do grona piszących w ramach projektu to możesz to w każdej chwili uczynić (przy spełnieniu kilku kryteriów…).

Konieczne jest jednak spełnienie kilku podstawowych warunków, po pierwsze blog musi być tekstowy i tematycznie związany z kulturą, językiem. Nie musisz być nauczycielem języka, native speakerem, czy kulturoznawcą by podjąć współpracę. Wymogiem jest także istnienie bloga od minimum 4 miesięcy. Podejmując się współpracy w ramach projektu bloger musi również zamieścić na swoim blogu logo grupy podlinkowane do projektu, a także aktywnie przynajmniej raz na pół roku uczestniczyć w akcjach przygotowywanych w ramach projektu. To nie koniec wymagań, bowiem uczestnicy projektu zobowiązują się również do aktywności w ramach swego bloga publikując minimalnie dwa artykuły w miesiącu dbając o ich jakość merytoryczną, ale również walory estetyczne, zwłaszcza w zakresie poprawności pisowni. Często wpisy publikowane są z potrzeby chwili i jest ich o wiele więcej niż tylko dwa, jednak dla wyeliminowania mało aktywnych blogerów wymóg ten jest obowiązujący.

Przeglądając ofertę blogów jest w czym wybierać. Można wybrać nie tylko kraj jaki nas interesuje, język którego się uczymy lub chcemy nauczyć, ale również blogera, bowiem jest ich bardzo wielu. Różnorodność to jedna z podstawowych cech charakteryzujących projekt. Oczywiście blogów o kulturze brytyjskiej i języku angielskim jest najwięcej, jednak nie ilość jest ważna a jakość, stąd też mimo iż w obszarze języka hiszpańskiego są zaledwie dwie propozycje to są one godne uwagi i polecenia wszystkim pasjonatom hiszpańskiej kultury. Oczywiście w poszukiwaniu ciekawych publikacji można przeglądać internet na zasadzie przypadku, jednak warto skorzystać z poleceń wybranych blogów, o sprawdzonej treści. Bez wątpienia strona projektu pomaga odnaleźć się w gąszczu blogów. W tym celu powstał projekt blogerów, którzy prezentują zarówno blogi o języku angielskim, francuskim czy niemieckim ale także bardzo oryginalne linki do blogów o kulturze azjatyckiej, skandynawskiej czy językach bałkańskich. To doskonała lektura dla wszystkich spragnionych wiedzy. Każdy z proponowanych blogów jest inny, inaczej napisany, porusza inne tematy, omawia zagadnienia z wielu punktów widzenia, często nieobiektywnie. Z blogów dowiesz się o tym jak i za ile wynająć mieszkanie w Paryżu, jak i tego czy warto obejrzeć najnowsza produkcję filmu, kiedy najlepiej zwiedzić Koloseum itp. Nie bez znaczenia w odbiorze i treści bloga jest osobowość autora, jego zaangażowanie, jak również dystans do samego siebie. Niektórzy piszą w sposób bardzo poważny, informacyjny, inni piszą żartobliwie i bardzo osobiście.

Autorzy przedstawiają tematy i własne osobiste refleksje, wizje świata, które mogą czytelnikowi mniej lub bardziej odpowiadać. Bez wątpienia w inny sposób kulturę i poszczególne jej elementy jak i słownictwo języka widzi i opisuje kobieta, inaczej mężczyzna. Wpływ na sposób wypowiedzi w blogu ma również wiek, doświadczenie, wykształcenie, ale zwłaszcza pasja. Głównym motorem napędowym dla blogerów są czytelnicy, warto dodać iż wielu blogerów prowadzi również FP swoich blogów, do których dołącza setki zadowolonych fanów bloga. W zależności od osobistych preferencji czytelnika można dobrać odpowiedni język i styl bloga. Wybrać można zarówno blog pisany w języku polskim jak i obcym, niekoniecznie angielskim. Szereg blogów wspiera naukę języka dość niepozornie zamieszczając wpisy na temat poszczególnych powiedzeń, idiomów, czy też metafor rzadko występujących na kursie językowym. Prócz treści w formie tekstu blogi operują również multimediami, zwłaszcza obrazem. Odpowiednie grafiki odpowiadają za estetykę witryn jak i wzbogacają ich treść. Nieodłącznym elementem blogów są komentarze, które nie rzadko uzupełniają temat poruszony we wpisie, jak i są dla autora wpisów informacją zwrotną na ile przydał się i spodobał czytelnikom ów wpis. Dzięki czytaniu blogów poznać możemy liczne ciekawostki językowe z życia języka, zmiany jakie zachodzą w języku, także tym potocznym.

Blogerzy w przyjemny sposób tłumaczą zawiłości pochodzenia słów czy konstrukcje gramatyczne. W przeciwieństwie do podręczników akademickich blogowe notki pozostają czytelnikowi w pamięci. Luźne refleksje, często związane z aktualnymi wydarzeniami czy to w nauce, świecie rozrywki czy polityki są okazją do omówienia przekrojowo określonych zagadnień językowych. Wiele blogów językowych tworzy co pewien czas fiszki ze słownictwem poruszanym w ciągu ostatniego miesiąca czy kwartału właśnie w blogu pomagając czytelnikom w opanowaniu materiału. Zaletą blogów, zwłaszcza tych polskojęzycznych jest to, że nie dzielą one czytelników na tych mniej i bardziej zaawansowanych. Każdy może czytać bloga i czerpać z niego wiedzę bez względu na to na jakim poziomie zaawansowania został przygotowany wpis. Właśnie z tego powodu wpisy są pisane tak, by każdy czytelnik je zrozumiał, nawet jeśli jest zaledwie początkujący.

Jedną z akcji stałych projektu blogerów jest w 80 blogów dookoła świata. Akcja ta polega na comiesięcznej publikacji postu przez wszystkich uczestników projektu na ten sam temat, dotyczący wybranego zagadnienia, jednak z punktu widzenia danego blogera i w odniesieniu do kraju, języka, kultury o której traktuje blog. Dzięki tej akcji czytelnicy mogą poznać zdanie autorów i wiele ciekawostek kulturowych z wielu krajów na ten sam temat i w tym samym czasie. To niczym podróż dookoła świata. Akcja ta cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem czytelników, to dzięki niej przybywa fanów projektu, jak i uczestników, blogerów którzy chcą współtworzyć nową jakość informacji online na miarę XXI wieku. Przykładem na realizację akcji w 80 blogów dookoła świata są wpisy dotyczące przesądów. Przeglądając wpisy na blogach kulturowych można dowiedzieć się czym przejmują się Francuzi a czym Hiszpanie.

Jakie przesądy obowiązują w Chinach, Tajlandii i czym różnią się od tych, które są popularne w Wielkiej Brytanii czy w Grecji. Ciekawa inicjatywa z podejmowaniem wspólnych tematów wzbogaca wartość blogów jako pojedynczych publikacji jak i wspiera wspólny projekt. Czytając blogi zrzeszone w projekcie można nie tylko dowiedzieć się mnóstwa rzeczy, o których nie pisze się ani w przewodnikach turystycznych, ani podręcznikach do nauki języka ale i poznać wiele osób, które dzielą tę samą pasję. To doskonały projekt integrujący środowisko nie tylko blogerów i autorów wpisów, ale przede wszystkim ich czytelników z całego świata. Dzięki udziałowi w projekcie wiele blogów staje się bardziej znanych, częściej czytanych, to znów jest świetną motywacją do ich rozwoju, zamieszczanie większej ilości wpisów. Należy podkreślić, iż projekt blogerów jak i akcja w 80 blogów dookoła świata nie są kierowane do podróżników. Blogi biorące udział w projekcie nie są blogami podróżniczymi ani turystycznymi chociaż miewają i takie walory. Jest im bliżej do poradników praktycznych o życiu, tym zwyczajnym, jak i pełnym przygód.

W projekt „Blogi językowe i kulturowe” są zaangażowani następujący blogerzy:

Język angielski

Język hiszpański

Język francuski

Języki azjatyckie

Język niemiecki

Język włoski

Język rosyjski

Języki skandynawskie

Języki różne

Inne

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>