Nauka języka w 3 tyg tak ale tylko za granicą

 Każdy chciałby nauczyć się języka szybko i bez trudu, jednak czy jest to możliwe? Owszem jest, ale tylko w naturalnym środowisku języka. W zależności od tego o jaki język się rozchodzi może być trudniej lub łatwiej o takie właśnie warunki nauki. Kolejnym z języków popularnych w nauce jest francuski i niemiecki, a także hiszpański.

11

W szczególności ten ostatni jest ciekawy, bowiem możemy uczyć się go w europie, jak i w Ameryce przy okazji zwiedzając zabytki hiszpańskie lub też pozostałości po cywilizacji Majów w Meksyku i nie tylko. Problematycznym wyjazdem może być nauka japońskiego, chińskiego czy też języków rzadkich jak estoński, fiński. Większość nauki za granicą tychże języków musimy zorganizować sobie samodzielnie. Jeśli natomiast chodzi o języki popularne to skorzystać można ze zorganizowanych kursów językowych.

Tradycyjna nauka wymaga czasu i licznych powtórek utrwalających. Niewielka ilość czasu przeznaczana na naukę odbija się na tempie opanowywania poszczególnych zagadnień. Nabywając język poprzez obcowanie z nim na co dzień uczymy się zupełnie w inny sposób, przejmując kontekstowo, całościowo wiedzę, tak z zakresu słownictwa jak również gramatyki bez potrzeby posiadania i korzystania z podręczników.

To najszybsza i najskuteczniejsza metoda nauki poprzez doświadczenia i nabycie. Znajdując się w danej sytuacji i będąc zmuszonym kupić samodzielnie bilet, czy też kawę, bądź poradzić sobie ze znalezieniem danego obiektu na mapie miasta uczymy się języka najskuteczniej poznając słówka, zapamiętując ich znaczenia i poprawne użycie w zdaniu, pytaniu. Będąc w kraju trudno o takie kontakty, a ćwiczenia na kursach językowych są sztucznymi sytuacjami, scenkami przygotowanymi wcześniej bez porównania z realnym życiem. Wbrew pozorom wyjazd zagraniczny to nie tylko oferta dla zaawansowanych ale również dla osób dopiero rozpoczynających naukę języka od podstaw. Rzucenie się na głęboką wodę przynosi pozytywne efekty. Przebywając w otoczeniu, w którym mamy morze okazji do używania języka obcego ale ani jednej do odezwania się w języku polskim pobudza nasz umysł do nauki przy okazji.

W immersji nie są nam potrzebne ani podręczniki, ani też testy, zadania, powtórki, uczymy się bowiem poprzez interakcje, słuchanie, oglądanie. Trzy tygodnie na zagranicznym kursie równe jest rocznej nauce w formie typowego kursu w kraju. Łatwo jest ocenić jak bardzo jesteśmy w stanie podszkolić język za granicą i jak szybko możemy osiągnąć poziom zaawansowany. Co ciekawe mimo natłoku bodźców, informacji dochodzących do mózgu z zewnątrz nie męczy się on tak jak na klasycznych kursach języka. Dbając o aktywny wypoczynek nasz mózg poniekąd oszukujemy, bowiem mimo rozrywek wszelakich z jakich mamy okazję korzystać podczas kursy zagranicznego zmuszamy nasz umysł do wysiłku zapamiętywania, rozumienia i analizy usłyszanych wypowiedzi.

Mimo wszystko przyjeżdżając po kilku tygodniach intensywnego kursu nie czujemy zmęczenia a wręcz przeciwnie wracamy zadowoleni, zrelaksowani. Zwiedzając muzeum, uczestnicząc w rejsie wycieczkowym napotykamy na szereg słówek, wyrażeń które nasz mózg podświadomie przetwarza. Nawet nie wiemy kiedy się nauczyliśmy takiego słówka, a pamiętamy go nie tylko w zdaniu ale i jego wymowę. Wracając po trzech tygodniach z kursu zza granicy nawet nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo poszerzyliśmy swoją wiedzę, o czym przekonujemy się najczęściej przy pierwszej okazji użycia języka obcego, kiedy jesteśmy w stanie wypowiedzieć się płynnie bez trudu na wiele tematów. Wbrew pozorom każda minuta to czas poświęcony na naukę.

Bardzo często uczymy się zupełnie nieświadomiesłuchając rozmów innych, poprzez zasłyszenie, bądź też zobaczenie czy to reklamy, czy też przeczytanie wypowiedzi w prasie, opisu eksponatu w muzeum itp. Tym samym języka nauczyć się możemy już w trzy tygodnie, jeśli postawimy na aktywne jego poznawanie. Nie sztuką jest bowiem wyjechać z kraju, warto jest brać udział czynny w wydarzeniach danego miejsca, wychodzić do kawiarni, rozmawiać z ludźmi, korzystać z atrakcji turystycznych, robić zakupy.

Na rynku edukacyjnych dostępne są kursy zagraniczne języków obcych, które mają na celu intensywną naukę za granicą. Kursy są tak zorganizowane iż niewiele czasu przeznaczają na naukę w klasycznym modelu, za to maksymalizują kontakt z żywym językiem i naukę w praktyce poprzez bardzo rozbudowany program rozrywkowy i integracyjny. Kursy te cieszą się dużym powodzeniem z uwagi na dostrzegalną efektywność w nauce. Już po tygodniu, dwóch widać jest poprawę w znajomości języka. Są one dedykowane dla każdego, niezależnie od wieku i poziomu zaawansowania. Oferują również podszkolenie języka specjalistycznego medycznego, technicznego. Pobyty na kursach organizowane są w bursach lub wśród rodzin goszczących, co także wpływa pozytywnie na otoczenie się bodźcami językowymi i okazje do zdobywania wiedzy nie tylko językowej ale i o języku, jego kulturze, czy historii. Niewiele mówi się o tejże sferze poznania a jest ona bardzo ważna dla lepszego zrozumienia wielu idiomów, poznania języka potocznego, przysłów i wielu wyrażeń, które mają swe uzasadnienie w kulturze, tradycji i historii.

Grupa 5 kursantów zwiedza Londyn po zajęciach w szkole, Londyn 2014Grupy kursantów zagranicznych są komponowane tak, aby nie było podczas kursu okazji do rozmów w języku ojczystym, a wszelka komunikacja bazuje na języku którego kursanci przyjechali się uczyć. Dla zapewnienia poczucia bezpieczeństwa kursantom przydzielani są osobiści tutorzy, których można pytać, prosić o pomoc. Dodatkowo każda grupa kursantów posiada swego animatora, nauczyciela prowadzącego. Przyjeżdżając na kurs kursanci piszą testy sprawdzające poziom znajomości języka, po czym są przypisywani do poszczególnych grup zaawansowania.

Większość kursów językowych za granicą oferowanych jest w bardzo atrakcyjnych turystycznie destynacjach. Przykładowo ucząc się angielskiego możemy wybrać się na Maltę łącząc wakacje, wypoczynek z nauką. Dzięki wykorzystaniu czasu pobytu na zabawę można nie tylko się uczyć ale zwiedzić ciekawe zabytki, poznać lokalne potrawy, mieszkańców, jak i się pobawić, czy to surfując, czy nurkując, bądź leżąc plackiem na piasku, zażywając kąpieli w krystalicznej wodzie, bądź wygrzewając się w ciepłym klimacie, kiedy w Polsce jest jeszcze chłód. To doskonałe rozwiązanie dwa w jednym. Udział w kursach zagranicznych ma jeszcze jedną wartość dodaną jak mnóstwo znajomości, kontaktów i relacji towarzyskich na lata z osobami różnych narodowości. Im częściej zafundujemy sobie pobyt chociażby na wakacjach za granicą, tym nasz język zyska więcej. Warto pamiętać, iż aby nie zapomnieć języka, nie wyjść z wprawy, należy podtrzymywać jego znajomość używając języka i tym samym ćwicząc.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>