Wywiad z Kaplan – Nauka w Australii

Dzisiaj zamieszczam wywiad o kursach angielskiego w egzotycznej Australi z firmą Kaplan. Artykuł został przeprowadzony przez email i zawiera świeże informacje o aspekcie nauki w tym państwie. Zapraszam do  Australii i jak zwykle na film!

1. Dlaczego Australia?

Australia jest bardzo atrakcyjnym miejscem wyjazdu pod wieloma względami. Osoby wyjeżdżające do Australii na zagraniczny kurs angielskiego doceniają multikulturowość kraju, najwyższej klasy usługi edukacyjne oraz niezliczone możliwości związane z kulturą, sportem czy życiem nocnym.

To idealne miejsce do rozwoju naukowego i osobistego z uwagi na tutejszy system edukacyjny, sprzyjający kreatywności i niezależnemu myśleniu. Jej mieszkańcy są przyjaźnie nastawieni wobec zagranicznych studentów  i chętnie pomagają im w nauce języka angielskiego. Australia  to kraj słynący z dzikiej, pięknej  flory i fauny. Piękne plaże i dobra pogoda przyciągają wielbicieli sportów wodnych, takich jak windsurfing, surfing, nurkowanie i wiele innych.

Jest to kraj szczęślliwy. W tym roku, już drugi raz z rzędu, Australia została uznana za najszczęśliwsze państwo świata! Nic dziwnego – zarobki w Australii są jednymi z najwyższych na świecie (średnia tygodniowa wypłata za pracę w pełnym wymiarze to 1300AUD). Władze australijskie są otwarte na emigrantów, a osoby z konkretnym wykształceniem bez problemu otrzymują wizę.

Mapa kontynent Australia

Jeśli więc ktoś myśli nie tylko o podszkoleniu języka, ale także o zdobyciu doświadczenia zawodowego  lub pracy sezonowej, a nawet o emigracji,  Australia jest idealnym miejscem do rozpoczęcia  nowego rozdziału życia, co można zrobić  już podczas kursu angielskiego.

Wielką zaletą nauki w Australii jest fakt, że, w przeciwieństwie do innych krajów, do których potrzebujemy  wizę, studenci z ważną wizą studencką mogą pracować do 20 godzin tygodniowo po rozpoczęciu kursu i bez ograniczeń w okresie wakacji na ich kursie. Można się też ubiegać o wizę „working holidays”, dzięki której można pracować w większym wymiarze godzin.

2. Najlepsze miasta do nauki  w Australii

To zależy czego się szuka. Australijskie miasta znacznie się od siebie różnią. Mimo faktu, że Australia jest bardzo młodym krajem, australijskie miasta, takie jak Sydney, czy Melbourne są nowoczesnymi centrami biznesowo –finansowymi.  Jeśli ktoś chce się uczyć w gwarnym, żywym, biznesowym mieście, powinien wybrać szkołę w Sydney centrum. Jeśli chce być blisko centrum, ale jednocześnie na uboczu, polecam naszą szkołę w Sydney Manly, która mieści się 2 minuty od pięknej plaży. Jeśli ktoś ma ochotę studiować bliżej natury, dobrym miejscem jest Cairns, skąd jest bardzo dobry dostęp do Wielkiej Rafy Koralowej i lasów tropikalnych. Małym, wygodnym i przytulnym miastem jest Adelaide. Można tam spotkać narodowości ze wszystkich krajów świata, a także różnorodne atrakcje.

3. Najlepszy okres na kurs językowy w Australii?

W Australii pory roku są odwrotne do europejskich. Gdy u nas jest zima, tam jest lato. Wiosenne miesiące to wrzesień, październik, listopad. Lato to grudzień, styczeń i luty. Jesień to marzec, kwiecień i maj, a zima to czerwiec, lipiec i sierpnień. Różnica polega na tym, że nawet zimą jest w miarę ciepło – około 20 stopni Celsjusza. Najbardziej ruchliwymi miesiącami pod względem turystycznym są grudzień, styczeń i luty we wszystkich miastach oprócz Cairns. Wtedy jest tam pora deszczowa. Większość turystów wiosnę, lato i jesień spędza na południu Australii, a gdy nadchodzi zima przenoszą się na północne wybrzeże i korzystają z tropikalnego klimatu. Wtedy temperatury oscylują w okolicach 25 stopni Celsjusza. Jeśli studenci chcą zobaczyć noworoczne fajerwerki w Sydney, albo korzystać z suchej, ciepłej pogody w od czerwca do sierpnia w Cairns,  jest to możliwe. Na wyjazd do Australii zawsze jest więc dobry czas.

4. Rodzaje oferowanych kursów w Australii

W Australii mamy do wyboru wiele kursów. W naszej ofercie znajdują się kursy intensywne, wakacyjne, ogólne, przygotowawcze do egzaminów Cambridge (FCE, CAE) i IELTS. Mamy też kursy angielski w biznesie oraz kursy biznesowe po angielsku kończące się certyfikatem BSB40207 Certificate IV in Business.

Te ostatnie cieszą się dużym zainteresowaniem, także wśród Polaków, ponieważ łączą naukę języka z wiedzą na temat marketingu, human resources (zarządzania ludźmi), administracji biznesowej i umiejętności prowadzenia prezentacji.

Mamy też program work and study w Australii i opcję odbycia bezpłatnych praktyk. Jeśli ktoś chce się naprawdę „zanużyć” w języku, polecam wyjazdy na semetr, lub rok akademicki.

5. Kto wyjeżdża do Australii – jakie narodowości i w jakim wieku?

Australia jest krajem multinarodowym, w którym znajdziemy przybyszów pochodzenia europejskiego, azjatyckiego i południowo-amerykańskiego. Na nasze kursy angielskiego do Australii wyjeżdża dużo Włochów, Niemców, oraz naszych sąsiadów z południa – Czechów i Słowaków, którzy uwielbiają australijską pogodę i wysokie zarobki. Wiele z naszych studentów zostaje później w Australii, lub do niej wraca po jakimś czasie. Są to najczęściej ludzie w każdym wieku. Od dwudziestoparolatków po studiach, którzy chcą podszkolić język w celach polepszenia swoich szans na dobrą pracę, do osób po pięćdziesiątce, którzy od zawsze marzyli o podróży do Australii połączonej z nauką języka. Nigdy nie jest za późno na realizowanie swoich marzeń.

6. Czas wolny – atrakcje dodatkowe poza kursem?

W Australii jest wiele miejsc wartych odwiedzenia. Największą popularnością wśród studentów cieszy się Wielka Rafa Koralowa, największa na świecie, oraz Outback, czyli rozległych, słabo zaludnionych dzikich terenów, na których można spotkac kangury i misie koala. Można tam poczuć prawdziwego „ducha” Australii. Jeśli ktoś lubi plaże, w Australii znajdują się jedne z najpiękniejszych i najczystszych, nieskażonych przez człowieka plaż. Whitehaven Beach, Hyams Beach, czy Cable Beach, a także plaże miejskie, np. Sydney Manly, obok której mieści się jedna z naszych szkół.

Egzotyczne kangury w Australii

Można skorzystać też z różnorodnych sportów wodnych, takich jak surfing, nurkowanie i snorkeling, i wiele innych. Dużą popularnością, zarówno wśród tubylców, jak i turystów, cieszą się grille na plaży.

7. Porady dla kursantów – wiza/jak dolecieć/jak zorganizować itd.

Decydując się na wyjazd do Australii trzeba liczyć się z dużym wydatkiem. Niestety loty z Polski są stosunkowo drogie. Przykładowo, za lot z Warszawy do Sydney liniami Emirates (http://www.emirates.com/pl/Polish/index.aspx ) zapłacimy ok 4400zł w obie strony. Można natomiast polecieć tanimi liniami do Londynu (już od 200zł w dwie strony, Ryanair (http://www.ryanair.com/en) lub Wizzair (http://wizzair.com/en-GB/Search)) i z Londynu polecieć Air China (http://www.airchina.co.uk/en/index.html). Za lot w dwie strony z Londynu do Sydney zapłacimy ok 3700zł. Warto też śledzić promocje, na stronach takich jak Tanie Loty (http://www.tanie-loty.com.pl/tanie-loty-do-australii.html), lub Fly4Free (http://www.fly4free.pl/tag/tanie-loty-do-australii/), gdzie można znaleźć lot w dwie strony nawet za 3000zł.

Jeśli planujesz uczyć się łącznie mniej niż 12 tygodni, będziesz musiał złożyć wniosek o Wizę turystyczną. Jeśli długość studiów przekracza 12 tygodni, będziesz potrzebować Wizę studencką, z którą masz prawo do pracy 20 godzin w tygodniu. Aby zobaczyć aktualne informacje na temat wizy  australijskiej polecamy odwiedzić stronę internetową australijskich służb imigracyjnych http://www.immi.gov.au/immigration.htm, lub Ambasadę Australii w twoim regionie. Kaplan może dostarczyć ci dokumenty dokumentujące, że zostałeś  studentem naszej szkoły (List akceptacyjny, Gwarancja zakwaterowania i/lub pokwitowanie).

8.  Przykładowe ceny takich wyjazdów językowych do Australii?

Jedną z dużych zalet naszych kursów jest fakt, że samemu „komponuje” się swój wyjazd. Ceny różnią się w zależności od rodzaju kursu, zakwaterowania i miejsca pobytu. Im kurs trwa dłużej, tym mniej zapłacimy przeliczając na tygodnie.

Najtańsze kursy to „Angielski na wakacjach”. Za tydzień takiego kursu w Australii zapłacimy od 235AUD. Można wybrać tańszą, lub droższą opcję zakwaterowania (mieszkanie u rodziny goszczącej jest zawsze tańsze, natomiast hostel lub mieszkanie w akademiku studenckim droższe).  Jeśli ktoś ma rodzinę w Australii i chce się u niej zatrzymać, może zapisać się na sam kurs.

Przykładowy pakiet dwutygodniowego kursu w Sydney to 1240AUD. W cenie dwutygodniowy kurs, zakwaterowanie u rodziny i opłata wpisowa.

Kursy przygotowujące do certyfikatów biznesowych w Sydney, takich jak Advanced Diploma of Business, które są bardzo popularne wśród Polaków, zaczynają się już od 2700AUD za 20 tygodni kursu. Do tego trzeba doliczyć opłaty dodatkowe takie, jak zamieszkanie u rodziny goszczącej i opłata wpisowa. Taki pakiet pobytu 20-tygodniowego łącznie wyniesie nas ok. 8400AUD. Do podanych cen należy doliczyć koszt przelotu i wizy.

9. Ciekawostki na temat Australii

Polacy najchętniej wyjeżdżają na kursy do Sydney centrum kończące się certyfikatem z zakresu języka biznesowego, o który mowa powyżej. Naszych rodaków jest też trochę w Perth i w Cairns. Jeśli komuś zależy na tym, żeby być w ściśle międzynarodowej grupie, bez osób polskojęzycznych, najlepiej pojechać do szkoły w Melbourne, lub Sydney Manly, gdzie nie znajdziemy Polaków. Najpopularniejszymi miesiącami wyjazdu, z uwagi na pogodę,  jest listopad i grudzień.

Dziękuje firmie Kaplan za wywiad i informacje. Zapraszam do komentarzy i opnii na temat nauki angielskiego w Australii.

Kaplan logoStrona internetowa: http://www.kaplaninternational.com/pl/

3 thoughts on “Wywiad z Kaplan – Nauka w Australii

  1. WOW. Nauka angielskiego w Australii to fantastyczna sprawa.
    Szkoda, że jest to kosztowne przedsięwzięcie i nie każdego na nie stać.
    Nie mniej jednak,poczytać i pomarzyć zawsze można a angielskiego uczyć się w jednym z europejskich krajów:)

  2. Jestem ofiara szkoly ESL csinow.edu, ktora jest tansza, ale zupelnie niefektywna – ilosc zajec i jakosc zostawiaja wiele do zyczenia! Teraz szukam szkoly, do ktorej moge sie przeniesc – jeden semestr (3 miesiace) w lepszej szkole kosztuje prawei tyle co 9 miesiecy w szkole do ktorej chodze. Ale efektow brak. Dlatego Kaplana mam na swojej liscie do sprawdzenia, bo wiem ze przez 3 miesiace u nich naucze sie wiecej niz przez 3 lata w obecnej szkole.
    Polecam bardzo kursy jezykowe za granica, moze niekoniecznie Stany bo sa drogie i sprawy wizowe trwaja w niektorych przypadkach dlugo, zreszta jako student nie mamy tutaj praktycznie zadnych praw i w niektorych przypadkach wyrobienie nawet tymczasowego prawa jazdy dla studentow to koszmar (urzednicy sa okropnie ograniczeni, nie znaja prawa i wytycznych). Jestesmy obywatelami Uni Europejskiej dlatgo polecam kraje, w ktorych dobrze nas traktuja, gdzie ewentaulnie po kilku miesiach kursu bedziemy mogli sobie legalnie dorobic w jakiejs pracy, albo gdzie przyjma nas na praktyki po skonczeniu kursu. Przebywanie w srodowisku miedzynarodowym gdzie jedyna droga do porozumiewania sie jest uzywanie jezyka angielskiego to wspaniala sprawa! Mam znajoma z Hiszpani, ktora na 2 tygodnie wyjechala na kurs jezykowy do UK – byla bardzo zadowolona z jakosci, z tego ze mieszkala w akademiku z ludzmi z roznych krajow, ze miala dobrze zorganizowany program, swietnych nauczycieli. W Stanach jest od lipca, poznalysmy sie w CSI i jest okropnie zdegustowana ta szkola. Mowi, ze przez 2 tygodnie w UK nauczyla sie wiecej niz tutaj przez prawie 7 miesiecy! Daje to do myslenia!

    Powodzenia dla Was, ja przez cale zycie myslalam, ze nie mam glowy do jezykow a jednak! :-)))

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>