Polecane strony & aplikacje mobilne & interaktywne formy nauki języków

Dzisiaj post o ciekawych miejscach gdzie można szybko i często za free podszkolić angielski. Ja osobiście dużo czytam m.in BBC i CNN jak i oglądam informację głównie na BBC. Aplikacje mobilne to także ciekawy dodatek to mojego smartfona oczywiście.

W nauce języków przydatnym narzędziem jest komputer, tudzież inne urządzenie mobilne. Wbrew pozorom na tablecie czy smartfonie można się również uczyć. Wiele aplikacji mobilnych dedykowana jest właśnie na telefon lub tablet, zaś liczne programy komputerowe umożliwiają naukę w interaktywnej formie. Korzystając z blogów internetowych można uczyć się zupełnie bezpłatnie, bowiem wiele pomocy, programów i aplikacji dostępna jest w sieci bez opłat. Co więcej, jeśli zdecydujemy się na zakup kursu online, bądź aplikacji odpłatnej, zwykle otrzymamy możliwość zapoznania się z wersją demonstracyjną lub korzystania bezpłatnego w podstawowym zakresie bądź okresie testowym. Dzięki temu będziemy mogli ocenić, czy dana forma nauki nam odpowiada.

Jedną z najpowszechniej używanych aplikacji a jednocześnie często polecaną są mFiszki. Aplikacja dostępna jest w wielu językach i jest niezwykle wygodną formą nauki poprzez zapamiętywanie słówek wzbogaconych o wymowę, pisownię, użycie na przykładzie czy w kontekście, w źródłach prasowych i literackich. Dodatkowym plusem aplikacji jest możliwość monitorowania postępów i planowania powtórek. W podobnej konwencji utrzymanych jest wiele aplikacji stworzonych do nauki języków obcych

Chcąc uczyć się bez dużej inwestycji warto sięgnąć po darmowe filmy edukacyjne na kanale BBC, jak również posłuchać czy to radia, czy pooglądać online telewizję obcojęzyczną. Dostęp do obcojęzycznej prasy, blogów dzięki internetowi jest nieograniczony. Czytając regularnie możemy się dokształcać i poznawać nowe słownictwo. Niezbędnymi pomocami w tym procesie są słowniki online. W tym miejscu wymienić warto takie słowniki internetowe jak Ling.pl czy też Wikisłownik, bądź Leksyka.pl. Większość słowników poza znaczeniami zawiera również szereg funkcji sprzyjających nauce jak ćwiczenia, powtórki itp.

Wiele osób postanawia uczyć się w sposób niezorganizowany a przyjazny, co ma swoje zalety i przynosi pewne efekty. Należy jednak pamiętać, iż ta forma nauki winna być dodatkiem i uzupełnieniem kursu. Z pomocą chętnym przychodzi Facebook z aplikacjami zachęcającymi do nauki języków i nawiązywania przyjaźni międzynarodowych. Pomocne są fora internetowe skupiające międzynarodowe środowiska jak też gry online. Poza tym ogromną rolę edukacyjną odgrywają blogerzy radzący jak się uczyć, oraz czego się uczyć. Do najpopularniejszych blogów językowych należą Fluent in 3 mounth (blog poligloty mówiącego ośmioma językami, którzy dzieli się swoją wiedzą metodyczną z czytelnikami),

Der Englisch Blog (publikacja dostarczająca codziennie nowych słówek, wyjaśnień, znaczeń idiomów itp.), Beyond Words (blog poświęcony tłumaczeniom, przenikaniu się języków w kontekście bieżących wydarzeń), Teaching Village (nauczycielski blog skupiony wokół metod nauczania dzieci i młodzieży), English Experts (wskazówki, porady, propozycje lekcji, testów itp.), Teacher Boot Camp (pomysły na ciekawe zajęcia edukacyjne z językiem). Zaletą społeczności skupionych wokół blogów o charakterze edukacyjnym, metodycznym jest dostęp do rozmaitych technik i pomocy w nauce, często oryginalnych, a skutecznych.

Szukając konkretnych ćwiczeń, testów sprawdzających warto odwiedzić takie strony jak sharedtalk.com (strona umożliwiająca konwersacje między użytkownikami w ramach ćwiczenia konwersacji, skupia osoby na różnym poziomie nauki chcąc poćwiczyć naukę z innymi), italki.com (portal służący wyszukiwaniu nauczycieli angielskiego, który pozwala także nawiązać relacje między „uczniami” na podobnym poziomie), ang.pl (portal zapewniający dostęp do gramatyki, słownictwa, jak też idiomów, opracowań, porad).

Liczne portale internetowe umożliwiają zapisanie się do newsletterów, co za tym idzie otrzymywania codziennie lub kilka razy dziennie maila, wiadomości tekstowej z zadaniem, słówkiem, czy informacją wymuszając w ten sposób systematyczność kontaktu z językiem. Co więcej strony www oferują ciekawą formę nauki przez word of the day, proponując czytelnikowi codziennie nowe słówko wraz z jego opracowaniem.

Najlepszym z adresów w sieci oferujących nieodpłatna naukę angielskiego jest LearnEnglish.britishcouncil.org. W witrynie znajduje się szereg materiałów audio i video, również gier i propozycji zabaw uczących języka, rozwijających słownictwo. Jeśli jednak nasza znajomość języka nie pozwala na naukę z anglojęzycznego portalu warto sięgnąć po polskie odpowiedniki. Wybór jest ogromny, aczkolwiek należy uważać na jakość materiałów udostępnianych w sieci. Zdarzają się portale, które „uczą” z błędami, a publikowanych jakość treści jest co najmniej niska. Godną polecenia stroną z darmowym kursem angielskiego jest angprofi.pl, gdzie dostępne są lekcje angielskiego zaprezentowane w uporządkowany sposób, w czytelnej formie.

Konkurencyjnym portalem zawierającym edukacyjne treści w przystępnej formie jest e-angielski.com. Serwis przypomina portal społecznościowy, bowiem poza informacjami, słownictwem i jego omówieniem znajdują się tutaj także ogłoszenia, forum itp. Znacznie bardziej okrojonym materiałem dysponuje e-ang.pl, niemniej również i z tej strony można skorzystać. Ciekawym serwisem edukacyjnym jest pro-angielski.pl. Na stornie znajdziesz zarówno idiomy, popularne zwroty, co nieco o slangu, jak i oficjalnym angielskim. Taka różnorodność zapewnia treść tak dla początkujących jak i osób na poziomie zaawansowanym.

Przeglądając dostępność różnorodnych pomocy do nauki angielskiego warto zwrócić uwagę na internetowe platformy edukacyjne proponujące naukę zdalną języka obcego. Platformy takie jak na przykład multikurs.pl zapewniają zarówno kursy online, także te z uzyskaniem certyfikatu, jak i szereg narzędzi dodatkowym, sprzyjających powtórkom, nauce poza kursem. Kompleksowa pomoc w nauce to największy atut platform e-learningowych. Dzięki założeniu konta użytkownika można skorzystać z inteligentnych powtórek dostosowujących tempo do użytkownika, jak również tematykę na podstawie zrobionych błędów i preferencji.

Bez angażowania nauczyciela można dokonać obiektywnej samooceny, a w zasadzie to komputer ocenia nasze umiejętności czy to rozumienia ze słuchu, dyktanda czy znajomości słówek itd. Takich platform w sieci nie brakuje. Można skorzystać z platform „polskich”, obsługiwanych przez polskich nauczycieli i administratorów, jak również wybrać kurs angielskiego na platformie learningowej na przykład dla Hiszpanów. Internet umożliwia nam dostęp do kursów organizowanych przez firmy z całego świata. Jedną z najbardziej znanych firm oferujących naukę przez internet jest ESKK. Platforma oferuje szereg rozmaitych kursów, w tym językowe.

Zanim zdecydujemy o wyborze tej formy nauki można skorzystać z darmowej lekcji i zapoznać się z ofertą platformy w praktyce. Inną z popularnych platform edukacyjnych jest welearning.edu.pl oraz weblang.pl. Z platform tych korzystają również szkoły językowe prowadzące kursy w systemie mieszanym lub stacjonarnym z dostępem do pomocy dydaktycznych online.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>