Wielka Brytania – Przewodnik Turystyczny (6)

Wielka Brytania jest obecnie najczęściej odwiedzanym turystycznie krajem w Europie zaraz po Francji i Niemczech. UK każdego roku odwiedza ponad 32 mln turystów. Londyn jest już niewątpliwie nr. 1 jeśli chodzi o Europejskie stolice. Osobiście w Anglii byłem zarówno turystycznie (Kornwalia, Londyn), w pracy (Bognor Regis, Everton, Londyn) i na kursie angielskiego (Brighton). Przez przeczytaniem poniższych informacji typowo turystycznych zapraszam do innych artykułów na blogu jak: wywiad ze Sprachcaffe – szkoły językowe w Anglii, ogólnie o kursach językowych w UK i artykuł o Londynie.  Jeśli szukacie tanich lotów to polecam śledzić np. na FB portal MlecznePodróże.pl gdzie można kupić loty na trasie Polska – Anglia za 100 PLN w jedną stronę!

Anglia

Anglia – południowa Kornwalia latem

Wielka Brytania to nie tyle kierunek turystyczny, co emigracyjny, od kilku lat Polacy coraz chętniej wybierają UK na swoja drugą ojczyznę emigrując za pracą i tzw. chlebem. Na Wielką Brytanię składają się Anglia, Walia i Szkocja oraz część Irlandii wraz z którą tworzą Zjednoczone Królestwo. United Kingdom jest monarchia parlamentarną, krajem wyspiarskim leżącym w Europie, gdzie obowiązującą walutą jest funt szterling. UK zamieszkuje 60 milionów ludzi, co wpływa na pozycję kraju na arenie międzynarodowej wliczając UK do mocarstw światowych potęg gospodarczych, politycznych, zbrojnych. Społeczeństwo UK wyróżnia wielokulturowość, jak i wielonarodowość, to kraj emigrantów z całego świata, dużą grupę stanowią hindusi, jak i ciemnoskórzy imigranci. Coraz większy procent stanowią Polacy. Mimo otwartości i nowoczesności Wielką Brytanię charakteryzuje przywiązanie do tradycji, konserwatyzm w kwestii szacunku wobec rodziny królewskiej i zaufania jakim, Brytyjczycy darzą królową. UK należy do UE, jednakże integracja nie jest zupełna, chociażby w kwestii granic, czy waluty, poza tym Wielka Brytania swoją potęgę pokazuje umieszczając swoje wojska w 80 krajach świata, jest członkiem rady Bezpieczeństwa ONZ z prawem veta. Z czego znana jest potocznie nazywana Anglią Wielka Brytania? Przede wszystkim z królowej, a także czarującego Londynu, kultury picia herbaty, jak również deszczowej mglistej pogody. Często wymieniane jako symbole UK są uniwersytety, jedne z najstarszych, ale i najlepszych uczelni wyższych jak Oxford, Cambridge. Dużą atrakcją turystyczną jest Stonehenge, poza tym poleca się zwiedzić zamki i kościoły, które posiadają szczególna architekturę, podobnie jak wiele obiektów w stylów wiktoriańskim, jaki jest przeważającym także w miastach współczesnych UK. Na uwagę zasługują również ogrody, zwłaszcza Królewskie Ogrody Botaniczne w Kew, gdzie podziwiać można charakterystyczną monumentalną strukturę z szerokimi alejami i starymi drzewami. Celem podróży turystów najczęściej jest Londyn z Big Benem na czele, jednakże poza stolicą UK ma wiele do zaoferowania,

Londyn,

Londyn

Londyn – “Why not visit London?!”

Londyn jest największym miastem w Anglii, jak i całej Wielkiej Brytanii, jest również stolicą kraju. Obfituje w ilość zabytków i ciekawych miejsc, jest centralnym ośrodkiem gospodarki i biznesu, jak i kultury. Miasto leży w południowo-wschodniej Anglii, nad Tamizą, która dodaje mu uroku i pełni poniekąd rolę strategiczną. Aglomeracja londyńska szacowana jest na 20 milionów mieszkańców. Londyn słynie z dwupiętrowych autobusów oraz charakterystycznych czerwonych budek telefonicznych, ale również żółtych taksówek i ogromnej ilości imigrantów różnego pochodzenia. Ciekawą atrakcją Londynu jest London Eye oraz Muzeum Figur Woskowych. Diabelski młyn unoszący turystów na wysokość 150 metrów pozwala zobaczyć Londyn z wysokości i podziwiać jego panoramę. Do najsłynniejszych muzeów zaliczyć można londyńskie British Museum, które gromadzi największy zbiór eksponatów z całego świata. Jemu konkurencyjne jest również Natural History Museum obejmujące eksponaty ery dinozaurów, jak i Galerię Ziemi z symulacją trzęsienia ziemi i jej wnętrza. Z atrakcji przyrodniczych wymienić należy Gardens Kew czyli Królewskie Ogrody Botaniczne. Będąc w Londynie warto odwiedzić też Hyde Park, którego znaczny obszar pozwala na znalezienie chwili wytchnienia i nie tylko, gdyż organizowanych jest w tym miejscu mnóstwo wydarzeń rozrywkowych. Do kluczowych zabytków Londynu i miejsc godnych zobaczenia należy Buckingam Palace wraz z widowiskową zmianą warty, jak również siedziba Parlamentu ze skrzydłem Clock Tower, słynnym Big Benem, jak i twierdza Tower, łączący ja Tower Bridge, jak również katedra św. Pawła zbudowana na wzór Bazyliki św. Piotra w Rzymie, oraz Opactwo Westminster. Szczególnie poleca się wycieczki Tamizą, gdzie z łodzi można podziwiać miasto oraz przepłynąć pod mostem zwodzonym Tower Bridge podziwiając niesamowite dwie wieże mostu, które są nie tylko zabytkiem architektury, ale i technicznym dziełem jak na czasy, w jakich most został zbudowany (XIXw.). Z Londynem związanych jest sporo legend, z którymi także warto się zapoznać, szczególnie ze słynną Tower i ptactwem zamieszkującym wieże Tower chroniące Londyn przed zagładą.

Brighton,

Dla obcokrajowców Brighton nie jest znaną miejscowością, mimo że jest znanym kurortem wypoczynkowym w Anglii. Miasto słynie z doskonałej rozrywki, jaką zapewnia mu kilkusetmetrowe molo z wybudowanym na nim parkiem rozrywki. Niespotykane karuzele to szczególna atrakcja, której uroku dodaje lokalizacja w zasadzie na wodzie. Przy plaży można także skorzystać ze sportów wodnych, a wyśmienity klimat miejsca zapewnia udane wakacje nad morzem. Zaletą położenia Brighton jest niewielka odległość od Londynu u południowego wybrzeża Anglii. Jest to najbliższa baza wypadowa dla Londyńczyków, ale nie tylko, nie rzadko zwana jako Londyn nad morzem. Kamienista, ale wyjątkowo urocza podczas zachodu słońca plaża przyciąga wielu turystów. Historycznie Brighton było wioską rybacką z historią już w średniowieczu, obecnie jest bardzo różnorodne oferując zarówno dzielnice banków i instytucji, nowoczesną zabudowę, jak i tą część kameralną, malowniczą i zabytkową. W XVIII wieku Brighton stało się morskim uzdrowiskiem i znaczenie miasta wciąż nabierało uznania, obecnie zwane jest letnią stolicą Anglii, kiedy to nad Kanał La Manche zjeżdżają się Brytyjczycy z całego kraju. Nowoczesne restauracje i hotele w kompozycji z regenckimi zabytkami tworzą ciekawą zabudowę miasta. Atrakcji w mieście jest wiele, zarówno muzeów, jak i galerii, ale godnym odwiedzin jest egzotyczna rezydencja Royal Pavilion pochodząca z XVIII– XIX, rozbudowana w stylu hindi, budowlę zdobią kopuły pokaźnych rozmiarów w kształcie cebuli, zdobione ogromnymi smokami na suficie i żyrandolami o kształtach drzew. Na uwagę zasługuje także oceanarium z rekinami i innymi stworzeniami zamieszkującymi okoliczne wody, jak i Kemp Town w stylu regencyjnym z XVIII wieku, zaprojektowana dzielnica budynków przez Thomasa Reada Kempa. W Brighton można zwiedzić kolejkę Volks’s Electric Railway z 1883 roku, której trasa przebiega od oceanarium do stacji Marina tuż nad samym morzem. Oprócz tradycyjnej kolejki można doznać wspaniałych przeżyć podczas jazdy kolejką górską w Palace Pier, która uchodzi za najznakomitszą w Anglii. Różnorodność atrakcji turystycznych w mieście zapewnia dla każdego coś miłego, bez względu na preferencje turystów.

Leeds,

LeedsLeeds leżące w północnej Anglii jest jednym z najstarszych centrów przemysłu włókienniczego na wsypach brytyjskich. Prawa miejskie miasto Leeds otrzymało w 1626 roku z rąk króla Karola I  Stuarda przez co między innymi opowiedziało się za nim w czasie angielskiej wojny domowej, choć szybko zostało zdobyte przez siły parlamentu.  Niestety szybki rozwój przemysłowy w XIX wieku doprowadził , że zabytki z wcześniejszych okresów są dość skromne, w porównaniu z innymi miastami. Warto jednak zwiedzić bardzo atrakcyjne zabytki techniki przemysłowej z czasów rewolucji industrialnej. Bardzo atrakcyjnym przykładem jest budynek giełdy kukurydzianej zbudowany w 1844 roku, a który wzorowany był na budowach bizantyjskich. Obecnie został on odrestaurowany i od 2007 roku jest wykorzystywany jako centrum handlowe. Bardzo ciekawym miejscem jest także muzeum przemysłu zlokalizowane w dawnym młynie. Można tam podziwiać zabytki techniki od XVII wieku, ale najciekawszym jest kolekcja parowozów i lokomotyw używanych od początku istnienia kolei. Innym muzeum wartym zwiedzenie jest Królewskie Muzeum Militarne w którym można podziwiać eksponaty związane ze sztuką wojenną, ze szczególnym uwzględnieniem armii brytyjskiej. Dość atrakcyjne jest także zwiedzania miasta ze strony wody. Pomimo iż Leeds leży w daleko od morza i większych rzek, to dzięki sieci kanałów posiada bardzo dobrą infrastrukturę wodną. Z płaskodennej oszklonej łodzi wycieczkowej, można zobaczyć miasto ze strony, która odpowiedzialna była za jego właściwy rozwój czyli dzielnice poprzemysłowe i kanały przez nie płynące. Pomimo że Leeds jest częścią wielkiego zespołu miejskiego i przemysłowego, sięgającego Manchesteru i Liverpoolu, to już na północ od miasta może podziwiać typowe rolnicze krajobrazy angielskiej wsi. Duża ilość rezerwatów oraz parków sprawia, że mieszkańcy tej aglomeracji bardzo często spędzają tam wolne dni. Nie należy zapomnieć, że miasto to leży u podnóża gór Penińskich, które są bardzo interesujące zwłaszcza dla  miłośników geologii.  Leeds to także i miasto sportu. Swoje siedziby mają tu takie kluby jak Leeds United występujący obecnie w II lidze angielskiej oraz dwa kluby rugby Leeds Rhinos oraz Ledds Carnegie, w którym jest także sekcja piłki nożnej i koszykówki.

Manchester

Manchester

Manchester by night;)

Manchester bez wątpienia można nazwać brytyjską stolicą przemysłu. Miasto to do XIX wieku oficjalnie figurowało jako wieś. Jednak od czasu rewolucji przemysłowej, a konkretnie od pierwszego uruchomienia maszyny parowej dla celów włókienniczych, które miało miejsce w 1789 roku, rozpoczął się gwałtowny rozwój który doprowadził do oficjalnego przyznania praw miejskich w 1838 roku. W związku z przemysłowym charakterem miasta i okolic, jego zabytki i architektura posiadają przede wszystkim industrialny charakter. Oczywiście Manchester posiada także pamiątki z czasów gdy nie był tak duży jak chociażby katedra która pochodzi z XIII wieku, choć często później przebudowywana. Jednakże najciekawsze są miejsca związane z rozwojem przemysłu w czasach Imperium Brytyjskiego. Ratusz wybudowany w stylu neogotyckim, charakterystycznym dla czasów wiktoriańskich jest jednym z symboli miasta, często nazywanym manchesterskim Westminsterem. Inna dość ciekawą architektonicznie atrakcją miasta jest dworzec nazwany imieniem królowej Wiktorii. Powstały w 1844 roku dworzec był w XIX wieku jednym z największych i najnowocześniejszych tego typu obiektów na świecie. W związku ze swoją innowacyjnością był często kopiowany w innych regionach nie tylko tych związanych z Imperium Brytyjskim. Obecnie jednak głównym dworcem miasta jest otwarty w 2007 roku dworzec Manchester Picadilly, którego historia jednak także sięga początków miasta. Warte zwiedzenie jest także muzeum nauki i przemysłu. Można tu zobaczyć między innymi zachowany model samolotu samobójców czyli japońskiego kamikaze. Ponieważ Manchester swój rozwój zawdzięcza epoce przemysłu, które wymagało znacznej liczby ludzi do pracy dlatego było ono od początku ulubionym miejscem dla imigrantów przybywających na wyspy. Warte zwiedzenia są dzielnice poszczególnych narodów, które mają charakter kulturowo bardzo różny od reszty Brytanii. Przykładowa dzielnica azjatycka pełna jest budynków w formie pagody i gdyby nie klimat można by było mieć wrażenie, że spaceruje się ulicami Pekinu lub Hong Kongu. Oczywiście w świece sportu miasto to jest znane ze swoich dwóch klubów piłkarskich Manchester United i Manchester City.

Polecane www:

Przewodnik po Anglii: http://www.visitengland.com/, przewodnik po Londynie: http://www.visitlondon.com/traveller-information i kursy angielskiego w Anglii na moim blogu.

4 thoughts on “Wielka Brytania – Przewodnik Turystyczny (6)

  1. Wpis ogólny ale ciekawy:) Ja wybieram sie na Erasmusa do Londynu od Września 2014. Może jakiś temat na temat Erasmusa? Jakiś poradnik.
    Było by miło!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>