Wywiad z Glossą – nauka w Kanadzie

Dzisiaj zamieszczam wywiad przeprowadzony z agentem turystycznym firmą Glossa o kursach angielskiego w Kanadzie. Artykuł został przeprowadzony przez email i zawiera świeże informacje o aspekcie nauki języka w Kanadzie. Zapraszam do Kanady i na film:

  1. Dlaczego Kanada? Aspekt turystyczno/kulturowo/edukacyjny

Kanada kojarzy się z liściem klonowym, wodospadem Niagara, oraz wszechobecną przyrodą. Już sama nazwa „Kanada” wywodzi się od słowa “kanata” oznaczającego w języku Indian Huron: klon. A tak naprawdę jest to kraj zdecydowanie barwniejszy. Jego wielokulturowość i złożony, trójwymiarowy charakter kanadyjskiego społeczeństwa pozytywnie wpływają na poczucie bezpieczeństwa osób przyjeżdżających. Łączące się tutaj trzy odmienne tradycje: indiańska, francuska i brytyjska, zbudowały wysokie poczucie tolerancji, dzięki któremu osoby z zagranicy czują się tu jak w domu i są zawsze mile widziane. Natomiast, jeśli ktoś jest fanem teatru (muzycznego, tradycyjnego czy nowoczesnego) to Kanada będzie dla Niego strzałem w dziesiątkę! Oprócz najważniejszych siedzib tej sztuki, takich jak Toronto lub Montreal, teatr przez duże „T” koniecznie trzeba zobaczyć podczas corocznego Festiwalu Szekspirowskiego w Stratford lub Shaw Festival w Niagara on the Lake.

Kanda i flaga państwa

Mapa gdzie można uczyć się angielskiego w Kanadzie

   2.    Miasta najlepsze na naukę angielskiego w Kanadzie

Polecamy trzy wspaniałe miasta: Toronto, Montreal i Vancouver. Każda z tych lokalizacji oferuje inne możliwości zarówno nauki jak i spędzania czasu wolnego. Wybór stolicy gwarantuje zanurzenie się w najbardziej wieloetnicznym, a zarazem najbezpieczniejszym mieście świata. Montreal słynący z dwujęzyczności będzie idealny dla osób chcących szlifować zarówno angielski jak i francuski. Vancouver zachwyci mieszanką totemów indiańskich oraz wpływami kultury chińskiej.

    3.   Jakie szkoły w swojej ofercie posiada Glossa?

Jako szkoła językowa wiemy jak ważna dla uczących się języka obcego jest lokalizacja oraz atmosfera na zajęciach. Dlatego też współpracujemy ze szkołami, w których zajęcia odbywają się w centrum, co zdecydowanie ułatwia dostęp do atrakcji oferowanych przez miasta. Nowoczesne, przestronne budynki zapewniają komfortowe warunki nauki. Uczestnik kursu językowego ma do wyboru szkoły o dość zróżnicowanych profilach nauczania. W naszej ofercie można znaleźć prestiżowe ośrodki, które zajmują pierwsze miejsca w rankingach szkół w Kanadzie. ILAC w Vancouver jest ponadto autoryzowanym centrum egzaminacyjnym TOEFL, do którego warto wybrać się jeśli planujemy jego uzyskanie. .

     4.    Najlepszy okres na kurs językowy w Kanadzie?

Na kurs językowy można wyjechać w dowolnym czasie. Wybór terminu kursu, jest kwestią bardzo indywidualną. Wszystko zależy od potrzeb kursanta i jego wolnego czasu. Jeżeli chodzi o warunki pogodowe to najpiękniej jest w Kanadzie wiosną i jesienią, zimą dni są już krótsze – o prawie 5 godzin. Lato – wakacje – to dla wielu kursantów najlepszy czas na dalszy rozwój znajomości języka obcego, utrwalenia materiału oraz przełamania bariery w mówieniu, która tak często występuje podczas nauki języka obcego w kraju ojczystym.

Jeżeli chodzi o atrakcje turystyczne to zdecydowanie polecam okres lata, najprzyjemniej jest wtedy zwiedzać. Wtedy też mamy możliwość uczestniczyć w największej ilości wydarzeń kulturowych: wielokrotne imprezy jazzowe, Toronto Interantional Caravan, wrześniowy międzynarodowy festiwal filmowy Festival of Festivals, lipcowe Calgary Stampede, którego główną atrakcją są wyścigi wozów dawnych amerykańskich pionierów oraz rodeo, czy sierpniowy First Peoples’ Festival (Festiwal Pierwszych Ludów) w Victorii z pokazami tradycyjnego rzemiosła, tańców i przejażdżkami na wojennych łodziach. Długo można wymieniać, ale zdecydowanie lepiej samemu uczestniczyć.

Piękna i dzika Kanada

  5.   Rodzaje oferowanych kursów w Kanadzie?

Możemy zaproponować kursy dla wszystkich zainteresowanych nauką języka angielskiego lub francuskiego – bez względu na wiek czy wymagania. W naszej ofercie znajdują się obozy dla dzieci i młodzieży, indywidualne kursy, jak i zajęcia dedykowane specjalistom z konkretnej branży.

  • Najbardziej popularne są kursy języka ogólnego – zazwyczaj organizowane w małych grupach międzynarodowych. Nacisk kładziony jest na doskonalenie umiejętności komunikacyjnych, poprzez ćwiczenie mówienia, słuchania i pisania.
  • Kursy egzaminacyjne oferowane są dla osób przygotowujących się do egzaminów: FCE, CAE, CPE oraz TOEFL. Studenci mają możliwość korzystać z bogatych zasobów dotychczasowych materiałów egzaminacyjnych, Lektorzy udzielają im wskazówek specjalnie pod kątem egzaminu.
  • Kursy dla specjalistów (np. język obcy w biznesie) skupiają się na rozbudowanie słownictwa biznesowego oraz ćwiczenie praktycznych umiejętności, które są niezbędne na co dzień w pracy przedsiębiorców – prowadzenie korespondencji, prezentacje, marketing czy reklama.

Na kursy zapraszamy również osoby w wieku 50+, które chciałyby poznać nowy język i odmienną kulturę, a jednocześnie nie stresować się obecnością dużo młodszych kursantów. Kursy w Toronto łączą naukę z bogatym programem kulturalnym, pozwalają poznać rówieśników z drugiego końca świata.

   6.    Kto wyjeżdża do Kanady – jakie narodowości i w jakim wieku?

Kanada jest popularna wśród kursantów z całego świata. Montreal zyskał uznanie Hiszpanów – studenci z Półwyspu Iberyjskiego to ok. 30% ogółu przyjeżdżających studentów. Vancouver, natomiast, jest najczęściej odwiedzane przez mieszkańców Ameryki Łacińskiej oraz Azji. Kanada jest krajem w którym można spotkać narodowości ze wszystkich zakątków świata, np. z Wielkiej Brytanii, Australii, Niemiec, Austrii, Szwajcarii a także Turcji czy Arabii Saudyjskiej. Wprawdzie Toronto jest obecnie największym skupiskiem Polaków w Kanadzie, jednak nasi studenci bardzo rzadko spotykają Polaków w swoich grupach zajęciowych.

Do Kanady najczęściej wyjeżdżają ludzie młodzi, uczący się, dlatego też najbardziej popularne są miesiące letnie oraz ferie zimowe. Średnia wieku kursantów przyjeżdżających do Kanady to 24 lata. Ponad 60% ma 21-30 lat.

   7.    Czas wolny – atrakcje dodatkowe poza kursem?

Szkoły językowe oprócz kursu zapewniają także bogaty program dodatkowy. Integracja z uczestnikami kursu to nie tylko wyjścia do pubów czy dyskotek. Warto uczestniczyć w warsztatach tematycznych – kulinarnych, filmowych; dyskusjach czy tzw. wieczorach narodowych. Każde takie wydarzenie jest okazją do szlifowania słownictwa i poprawiania płynności i spontaniczności komunikacji.

Przebywając w Kanadzie warto wykorzystać ten czas na poznanie nie tylko mieszkańców, ale także otaczającej nas przyrody i dzieł ludzkiej pracy. Niezapomniana będzie wycieczka nad wodospad Niagara, widok z CN Tower (533m!) czy spacer najdłuższym (137m) na świecie moście wiszącym w Capilano River Regional Park. Zwiedzanie muzeów może nam się kojarzyć jako monotonna i niekoniecznie ciekawa aktywność – spróbujcie się nudzić w Muzeum Telewizorów czy Cukru! Toronto zaoferuje Wam możliwość poznania Świętego Mikołaja na corocznej paradzie nazwanej jego imieniem.

Kanada oferuje praktycznie na każdym kroku możliwość korzystania z wielu obiektów sportowych, m.in.: lodowisk, wyciągów narciarskich czy hal sportowych.

  8.   Porady dla kursantów – wiza/jak dolecieć/jak zorganizować itd.

Nie ma potrzeby organizowania wizy jeśli nasz pobyt w Kanadzie nie przekroczy 6 miesięcy – wystarczy paszport biometryczny. Bilety lotnicze niestety są drogie, zwłaszcza w okresie wakacji oraz przed świętami. Najtańsze bilety można kupić u kanadyjskich przewoźników:

  • Air Transat
  • Canada 3000
  • Air Canada

Średnie ceny biletów to  2500 PLN, czasami okazyjnie można znaleźć tańsze, ok. 1600 – 1800 PLN.

Organizacja kursu językowego to proces wieloetapowy. Konieczny jest dobór odpowiedniego kursu, wybór zakwaterowania, skorelowanie tych opcji z możliwościami transportu do i z miejsca nauki. Jeśli decydujemy się na samodzielną organizację wyjazdu, konieczna będzie bardzo dobra znajomość języka angielskiego oraz wiedza jak taki kurs zarezerwować. Natomiast jeśli zależy Ci na czasie i nie chcesz martwić się czy wszystko jest na pewno dopięte na ostatni guzik, warto zaangażować do pomocy specjalistów. Zobaczcie także stronę Ambasady Kanady.

9.    Przykładowe ceny takich wyjazdów językowych do Kanady?

Ceny kursu uzależnione są od: typu i długości kursu (od 2 tygodni wzwyż), wybranej opcji zakwaterowania (akademik, rodzina goszcząca, hotel), wyżywienia, wreszcie od tego jaką szkołę wybraliśmy oraz w jak licznym towarzystwie chcemy się uczyć. Można wybrać również intensywność zajęć – standardowy kurs to 20 godzin na tydzień. Dla osób chcących zintensyfikować naukę proponowane są kursy 30 h/tydz.

Przykładowo, ceny grupowych, dwutygodniowych kursów bez wyżywienia zaczynają się już od ok. 1900 PLN (600 CAD). Są również kursy droższe, oscylujące w granicach 3500- 4000 PLN, w których cenie jest już zawarte wyżywienie i zakwaterowanie. Im kurs trwa dłużej, tym mniej zapłacimy.

W przypadku mniejszej grupy, intensywność i jakość nauki jest dużo wyższa. Ceny takich kursów rozpoczynają się od 2860 PLN (880 CAD) za kurs dwutygodniowy, bez wyżywienia. Można wybrać również kurs bardziej intensywny – 30 godzin zajęć na tydzień.

Dostępne są również kursy indywidualne! Są one najdroższe z uwagi na dostosowanie programu nauczania dla potrzeb studenta oraz maksymalną efektywność nauki. Koszt wyjazdu dwutygodniowego bez wyżywiania to ok. 4060 PLN (1250 CAD).

 10.  Ciekawostki na temat Kanady: statystyki (ilość kursantów, średni czas pobytu, najbardziej popularne miesiące, miasta, ilość wyjeżdżających tam Polaków, trendy itd).

Kanada będzie idealnym miejscem dla osób chcących uczyć się angielskiego i/lub francuskiego – obowiązujący w niej system dwujęzyczny sprzyja szlifowaniu obydwu języków. Jest to też korzystna lokalizacja dla Polaków – tylko 1-2% osób w grupie pochodzi z Polski. Masz więc gwarancję, że „zanurzysz” się w język obcy całkowicie.

Pod względem popularności, największym powodzeniem cieszy się Toronto oraz Vancouver. Montreal jest najczęściej wybierany przez Hiszpanów, więc jeśli ktoś chciałby poznać bliżej mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego to polecamy właśnie to dwujęzyczne miasto. Jeśli jesteś zapalonym cyklistą to Montreal również będzie strzałem w dziesiątkę – masz do wykorzystania ponad 600km ścieżek rowerowych.

Bardzo dziękuje firmie Glossa za przeprowadzony wywiad:-)

Agent GlossaStrona internetowa: http://www.glossa.pl/

Zainteresowany wyjazdem do Kanady? Przeczytaj więc następny artykuł opisujący kursy językowe w egzotycznej i przepięknej Kanadzie tutaj. W komentarzach proszę o wasze opinie zarówno o  firmie Glossa (jeśli ktoś był na kursie językowym), jak i o samym kursie (porady, opinie, ciekawostki). Wasze opinie typowo turystyczne o Kanadzie również będą mile widzinane!

One thought on “Wywiad z Glossą – nauka w Kanadzie

  1. Pingback: Kanada - przewodnik Turystyczny | ٩(•̮̮̃•̃)۶ Angielski za Granicą ☛ Blog

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>